-10.00%
ΔΙΦΡΟΣ ΠΥΡΦΟΡΟΣ
Κωδικός προϊόντος:9789602088135 Συγγραφέας:ΠΟΛΥΚΡΆΤΗΣ, ΓΕΏΡΓΙΟΣ Δ., 1930- Κατασκευαστής:Ζαχαρόπουλος Σ. Ι.11.45 €
12.72
€
![truck_icon](https://static.shopster.gr/check-1666207324364.png.png)
Μετά από τόσες Τραγωδίες που έχουν γραφτεί από τους παλαιούς καιρούς, αλλά και κάποιες πιο σύγχρονων και πολύ καταξιωμένων ποιητών, το να συνθέσει κανείς τώρα μία Τραγωδία, μοιάζει σαν να θέλει να ανταγωνιστεί τον El Greco, μουντζουρώνοντας με φθηνές νερομπογιές, τους τοίχους του σπιτιού του...
Τέτοια αμηχανία με διακατέχει δίνοντας στην δημοσιότητα αυτή μου την προσπάθεια. Και δεν γνώριζα, κι' ούτε ακόμα το γνωρίζω, αν συγχωρούμαι να δώσω σ' αυτή, το βάπτισμα της Τραγωδίας!
Κράτησα κατά κάποιον τρόπο την μορφή της, την ενότητα του χώρου και χρόνου και έκανα χρήση του Χορού και της Μυθολογίας, με αρκετές αυθαιρεσίες, για να υπηρετήσω τον σκοπό μου. Την κεντρική Ιδέα, που συμπυκνώνεται στην σελίδα 91 μετά λόγια του Φαέθωνα:
"... ετούτη
είναι η διαθήκη μου για σας. Στον Άνθρωπο
μιας ώρας Φως πρέπει να φτάνει για ζωή!"
Συμπυκνώνει την αγωνία του Ανθρώπου για όλο και περισσότερη μάθηση, για όλο και περισσότερη γνώση, για όλο και μεγαλύτερη αμφισβήτηση, χωρίς να γνωρίζει, πού πραγματικά αυτές τον οδηγούν. Γιατί, πέρα από κάθε εγωιστική φαντασίωση, το θνητό γένος είναι άρρηκτα δεμένο με το υλικό που το συνέθεσε και το οποίο υπόκειται, μαζί με όλο το Σύμπαν, στους νόμους της αδυσώπητης φθοράς των πάντων. Και που το ίδιο το ανθρώπινο γένος του έδωσε το όνομα, Μοίρα.
Η Φιλοσοφία και οι θρησκείες των λαών προσπαθούν, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι, να αμβλύνουν τον φόβο στο αναπόφευκτο, με επιχειρήματα ή δογματισμούς.
Αυτή η Μοίρα, όχι βέβαια προσωποποιημένη, αλλά οπωσδήποτε ταυτισμένη με τον Χώρο και τον Χρόνο, όσο αφηρημένη έννοια και αν φαντάζει, καθορίζει την αναγκαστική πορεία των πάντων. Κι' αυτή πάλι, είναι η τραγική ομορφιά, του να μάχεσαι για κάτι, που από την αρχή του, έχει μέσα του, όχι συγκεκριμένη πορεία, αλλά προδιαγεγραμμένο τέλος.
Αυτό ήταν που με έσπρωξε να γράψω το ποιητικό αυτό κείμενο, που ίσως υπερφίαλα, ονόμασα τραγωδία! Και όπως πάντα τονίζω, το τι κατόρθωσα δεν γνωρίζω! Ο αναγνώστης θα το κρίνει. Γι' αυτόν εξάλλου γράφεται το οτι
Barcode 9789602088135
Δραστηριότητα ΒΙΒΛΙΑ Οικογένεια Λογοτεχνία Ομάδα Θέατρο, Ποίηση Κατηγορία Ποίηση Κατασκευαστής Ζαχαρόπουλος Σ. Ι. Εξώφυλλο Μαλακό εξώφυλλο
Σελίδες 131
Βάρος 293
Διαστάσεις 24χ17
Θα χαρούμε να λύσουμε τις απορίες σας σχετικά με αυτό το προϊόν.
Μόλις λάβουμε το μήνυμα σας, θα σας απαντήσουμε άμεσα.
![truck_icon](https://static.shopster.gr/truck-1669203245267.png.png)
Μέσω εταιρίας courier:
* Δωρεάν μεταφορικά με παραγγελίες άνω των 40 €
Αποστολή με CourierCenter
με χρέωση
3.99
€
Παράδοση εντός Καρδίτσας
με χρέωση
0.00
€
Με παραλαβή από κατάστημα:
Δωρεάν παράδοση παραγγελιών σε διευθύνσεις εντός της
Καρδίτσας
Παραλαβή από το κατάστημα Καρδίτσας
Παραλαβή από το κατάστημα Σοφάδων
Οι διαθέσιμοι τρόποι είναι:
Αντικαταβολή με επιπλέον χρέωση 1.99 €
Πληρωμή κατα την παραλαβή Με δωρεάν
Τραπεζική κατάθεση
Χρεωστική/Πιστωτική Κάρτα
* Στην περίπτωση που επιλέξετε, κατά την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας "Παραλαβή από κατάστημα", η πληρωμή εάν επιθυμείτε μπορεί να πραγματοποιηθεί με την παράδοση στο κατάστημα της επιλογής σας.
περισσότερα για Λογοτεχνία
περισσότερα για Ζαχαρόπουλος Σ. Ι.